اصفهان بسیج

شهیده مرجان نازقلچی

شهیده مرجان نازقلچی دومین فرماندار بانوی کشور بود

شهیده مرجان نازقلچی به عنوان شهید شاخص سال ۹۶  معرفی شد

نازقلچی متولد ۱۳۵۳ دانش آموخته دو رشته علوم تربیتی (شاخه مدیریت و برنامه ریزی) و حقوق قضائی در مقطع کارشناسی در آخرین روز بهمن ماه ۸۱ به عنوان کارشناس امور بانوان فرمانداری ترکمن و از طریق آزمون استخدامی جذب بدنه وزارت کشور شد.
در سوابق خدمتی نازقلچی مسوولیت هایی همچون بخشدار مرکزی بندر ترکمن طی سالهای ۸۳ تا ۸۵ و عضو شورای حل اختلاف این شهرستان از سال ۱۳۸۳ تاکنون وجود دارد.
نازقلچی همچنین در آزمون بعثه رهبر معظم انقلاب در سال ۱۳۸۸ به عنوان معینه (دستیار روحانی بین کاروان های حج احناف استان گلستان) قبول شده است.
فرماندار فقید بندر ترکمن جدای از مسئولیت سیاسی طی سالهای گذشته در فعالیت های فرهنگی و اجتماعی نیز مشارکت فعالانه داشت. وی همچنین به عنوان نائب رئیس کمیته سازمان نهاد بانوان مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور فعالیت داشته است.
نازقلچی موفق به دریافت لوح سپاس از دفتر رهبر معظم انقلاب به سبب ارسال مقاله ‘نقش رهبری در اتحاد امت واحده اسلامی’ نیز شده است.

 خانم مرجان نازقلیچی، فرماندار شهرستان بندر ترکمن در استان گلستان که به عنوان معینه حجاج عازم این سفر معنوی شد و در این راه به حق تعالی پیوست، بانویی که با وجود شرایط سخت اجتماعی با قبول مسئولیت اجرایی با شجاعت و درایت پا به عرصه کار و تلاش و مدیریت در منطقه ای محروم یعنی بندر ترکمن نهاد و با صبر و درایت و بردباری و اخلاق نیکو و مردم داری کم نظیر به امور اجرایی، سیاسی و اجتماعی این خطه از کشور پرداخت.

گفتنی است شهیده مرجان نازقلچی دومین فرماندار بانوی کشور بود که در تاریخ ۳۱/۱/۹۳ به فرمانداری شهرستان ترکمن منصوب و در فاجعه منا در سال ۹۴ به مقام رفیع شهارت نائل آمد.

بازخوانی مصاحبه ای با فرماندار بندر ترکمن

بازخوانی مصاحبه ای با فرماندار بندر ترکمن

متولد: ۱۳۵۳
سوابق تحصیلی:لیسانس در دو رشته علوم تربیتی (شاخه مدیریت و برنامه ریزی) و رشته حقوق قضائی،دارای مدرک فوق لیسانس فیزیولوژی جانوری و لیسانس حقوق قضائی

برخی سوابق اجرائی:
-بخشدار مرکزی شهرستان ترکمن از تاریخ ۳۰/۱/۸۳ لغایت ۲۵/۴/۸۵
-عضو شورای حل اختلاف بندرترکمن شعبه چهارم ، صلح و سازش از سال ۱۳۸۳ تاکنون
-عضو انجمن اولیا و مربیان مدرسه شهید رجایی
-کارشناس امور بانوان فرمانداری ترکمن در تاریخ ۳۰/۱۱/۸۱ از طریق آزمون استخدامی جذب بدنه وزارت کشور گردیده

گزیده ای از مصاحبه های خانم”مرجان نازقلیچی”:

چطور شد که یک خانم برای فرمانداری بندرترکمن انتخاب شد؟ آیا ارتباط خاصی با دولت داشتید که انتخاب شدید؟ پایگاه قومی هم دارید؟

‌وزارت کشور بخشنامه‌ای به استانداری‌ها فرستاده بود که فرماندار، معاونت و بخشدارها از پرسنل فرمانداری‌ها و استانداری‌ها انتخاب شود. می‌توان گفت یکی از فاکتور‌هایی که باعث انتخاب من شد این بود که نیروی وزارت کشور هستم. دلیل دوم به سابقه مدیریتی‌ام بر می گردد. مهم‌تر از این دو دلیل، تلاش صادقلو، استاندار گلستان برای تحقق اهداف دولت تدبیر و شعار حمایت از اقوام و رعایت اصول قانون اساسی بود. خوشبختانه در این انتخاب علاوه بر توجه به قومیت، به مدیریت زنان نیز توجه شد. استاندار گلستان با این انتخاب سعی کرد توانمند سازی و احساس اعتماد به نفس را در بانوان ایجاد کند.

این قبول که می‌خواستند یکی از ترکمن‌ها عهده دار فرمانداری این شهرستان باشد، اما چرا یک خانم برای این پست برگزیده شد؟
گسترش مدیریت در بین زنان یکی از اهداف دولت است به همین دلیل علاوه بر بومی بودن، خانم بودن هم مدنظر قرار گرفت.

مهم‌ترین مشکل شهرستان بندر ترکمن چیست که می‌خواهید در دوران فرمانداری خود به آن سر و سامانی بدهید؟
در بندر ترکمن هم مانند همه مناطق کشور با مشکلات اقتصادی مردم و منطقه روبه رو هستیم که تلاش داریم آن را بر طرف کنیم. همچنین سعی دارم اشتغالزایی پایدار در بندرترکمن فراهم کنم. برگزاری کارگاه‌های کار آفرینی برای بانوان از جمله برنامه‌های دوران فرمانداری‌ام خواهد بود.

انتخاب فرماندار بومی چه تاثیری بر فضای همدلی شهرستان دارد؟
فرماندار قبلی بندر ترکمن هم بومی بود. از زمان اصلاحات از اقوام در بحث مدیریت استان استفاده می‌شد.یکی از عواملی که باعث گسترش وحدت در استان گلستان شده است این نگاه بود. با انتخاب یک خانم برای فرمانداری از سوی استاندار و موافقت وزیر کشور، اعتماد به دولت در بین مردم گلستان و ترکمن بیشتر شده است.

روال کار فرمانداری‌ها را اغلب مردم خودشان می‌دانند، اما انگار یک نگاه پر توقع‌تری وجود دارد که از یک فرماندار زن مطالبات بیشتری دارد، یا بهتر گویم انتظار تفاوت در عملکرد وجود دارد، قبول دارید؟
خوب بله شاید همینطور باشد.

کارهای خانه زیاد هستند، از پخت و پز تا رفت و روب! فرصتی برای رسیدن به این کارها دارید؟
کارهای خانه را با هم انجام می‌دهیم! یکی از معمول‌ترین کارها همانطور که شما گفتید، غذا پختن است! ما برای شام و ناهار، هر روز و هر هفته برنامه‌ریزی می‌کنیم، شام و ناهار را درست می‌کنم و می‌گذارم یخچال! ظهر هر روز همسرم غذا را گرم می‌کند و ناهار می‌خورند.مثلا همین الان – زمان مصاحبه ساعت ۱۲ ظهر بود- بچه‌های من از مدرسه برمی‌گردند و غذایشان هم آماده است تنها لازم است که همسرم آن را گرم می‌کند و با هم میل می‌کنند! بعد مطالعه می‌کنند و استراحت می‌کنند، بعد از زمان کار، من برگردم و روال طبیعی به زندگی برگردد.
البته معمولا ساعت‌ ثابتی برای پایان کار شما وجود ندارد.
بله اما به صورت میانگین اگر بگویم معمولا ساعت ۵ تا ۸ زمان پایان کار است. روز اول کاری ساعت ۸ برگشتم و روز دوم ساعت ۵ بعد از ظهر!
به نظر می‌رسد در کارهای داخل خانه هم سهم شما بیشتر باشد.
نگاه کنید من تصور می‌کنم که یک سری شغل‌ها با تکیه بر مفهم جنسیت تعریف نمی‌شوند، مثلا مدیریت یکی از همان‌ها است، بنابراین زن یا مرد بودن مدیر ممکن است تفاوت زیادی در خروجی کار نداشته باشد. مدیریت فقط یک شغل مردانه نیست، زنان هم به خوبی می‌تواند از عهده این شغل بربیایند، پس مدیر بودن زنانه یا مردانه نیست! اما خانه‌داری فرق دارد، خانه‌داری چیزی نیست که آقایان بتوانند انجامش دهند؛ مگر در حد گرم کردن غذایی یا… همسر من هم شاغل است، او هم خسته می‌شود و در این روزهایی که من باید بیشتر اوقات در محل کار باشم، بیش از پیش به کارهای خانه می‌رسد، منصفانه نیست که به هوای شغلم در دیگر وظایفم کوتاهی کنم.

آخرین اخبار