اصفهان بسیج
عشایر بر سر سفره ضیافت الهی

آداب و رسوم عشایر قشقایی اصفهان در ماه مبارک رمضان

صدای طبل و دهل هنگام سحر در ایل قشقایی عشایر اصفهان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه صاحب الزمان (عج) استان اصفهان،

کاش در این رمضان لایق دیدار شــــوم
سحری با نظر لطف تو بیــــدار شـــــوم

کاش منت بگذاری بر سر من مهدی جان
تا که هم‌ سفره تو لحظه افطار شـــــوم

بسیج عشایر : در این ایل با توجه به اینکه در دشت هستند برای بیدار کردن همدیگر از طبل و دهل استفاده می‌کنند و حتی در چادرهای خود مراسم جزءخوانی قرآن را به پا می‌دارند.

سید عبدالرحیم تقوی : به شکلی که بین چادرهای عشایری اعلام می‌شود که در چادر چه شخصی برنامه جزء خوانی قرآن کریم است و سپس همه در آن چادر جمع می‌شوند که این مراسم مذهبی هم به فضای معنوی آنها نشاط می‌دهد و هم به اتحاد آنها انسجام می‌بخشد.

*اشتراک وعده‌های افطار

تقوی افزود یکی دیگر از سنتهای حسنه و رایج ، افطاری دادن در بین عشایر قشقائی و بومیان منطقه یاد کرد و گفت: یکی از سنت‌های بسیار زیبا و حسنه‌ای که تا هم اکنون نیز در برخی از اماکن و سایر شهرهای استان در بین بومیان منطقه رواج دارد، تبادل وعده افطار است.

وی توضیح داد: در این آیین پسندیده هر خانه‌ای ظرفی از وعدهٔ افطار خود را برای همسایگان یا آشنایان خود می‌برد و این رابطه به صورت دو طرفه و مستمر در طول ماه ادامه می‌یابد.

با به‌جا آوردن این سنت علاوه بر ایجاد احساس نزدیکی بین افراد، به‌طور ناخودآگاه در سفره‌های افطار انواع غذا‌ها به چشم خورد.

ایشان افزود : در ایام ماه رمضان و به یمن سنت‌های این چنینی بین عشایر کمتر سفره‌ای در زمان افطار خالی می‌ماند و تقریبا در تمام سفره ها رنگین می باشد .

*استفاده از رادیو برای شنیدن مناجات و اوقات شرعی

تقوی اظهار نمودند با توجه به عدم دسترسی عشایر به شبکه های تلوزیونی ، رادیو بهترین و مهمترین وسیله برای پر کردن اوقات سحر و تعیین وقت شرعی می باشد .

آخرین اخبار