اصفهان بسیج
راوی دفاع مقدس:

عرصه علمداری فرهنگی اصفهان نیاز به یک خرازی‌، همت و یا کاظمی‌ دارد

راوی دفاع مقدس گفت: اصفهان در عرصه دفاع مقدس به‌ گونه‌ای عمل کرد که دنیا آوازه‌اش را شنید، اما بعد از جنگ خوب کار نکردیم؛ در این عرصه نیاز به یک ردانی، خرازی، همت یا کاظمی داریم که بتواند در این عرصه فرهنگی علمداری کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه صاحب الزمان (عج) استان اصفهان، محمد احمدیان ظهر امروز در مراسم تجلیل از منتخبان نخستین طراحی پوستر شهدای والامقام انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مدافعان حرم اظهار داشت: شهدا ماورایی نبودند، بلکه از جنس همین جوانان امروز بودند و این‌ها نیز در صورت پیش آمدن جنگ در عرصه دفاع وارد خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه دو نگاه به جنگ می‌توان داشت، افزود: یک عده‌ای جنگ را این‌قدر زیبا تعریف و تفسیر می‌کنند که خیلی‌ها دل‌تنگ می‌شوند که ای کاش باز هم جنگ شود، آن قدر از زیبایی‌های جنگ می‌گویند که مخاطب می‌گوید، چقدر جنگ می‌تواند خوب باشد.

این رزمنده و راوی دفاع مقدس، ادامه داد: از طرفی اگر خصوصاً در هفته دفاع مقدس در خیابان راه بروید عکس‌های نصب شده در گوشه و کنار خیابان نشان می‌دهد که جنگ اتفاق بد، خانمان‌سوز و ویران‌کننده‌ای بوده است، جنگ یعنی درد، داغ و خون که همه این‌ها در ادبیات جنگ است.

احمدیان بیان داشت: جنگ قشنگ‌ترین داشته‌ها را از تو می‌گیرد و زیباترین اتفاقاتی را که می‌توانست در زندگی یک فرد بیفتد منتفی می‌کند، این‌ها را به این دلیل می‌گویم که دنیا فکر نکند که در جنگ چیزی به دست آوردیم که باز طالب جنگ هستیم، جنگ زیباترین جوان‌ها و مردترین مردهای این مملکت را گرفت.

وی خاطرنشان کرد: آن چیزی که در جنگ به دنبال آن هستیم، جلوه‌های هنری است که عده‌ای هنرمند از معرکه جنگ نه تنها در ایران که به عالم عرضه کردند، جغرافیای جدیدی را ترسیم کردند که امروز دنیا به آن نیاز دارد و آن جغرافیای انسانیت است، این باعث دل‌تنگی و زیبایی جنگ ماست.

این رزمنده و راوی دفاع مقدس با بیان خاطره‌ای که نشان از حضور افراد مختلف با اخلاقیات متفاوت در جنگ بود، گفت: نباید بگوییم شهدا این‌قدر بالا هستند که گویی از ماورا آمده‌اند و دیگر جنسشان وجود ندارد، جنس این شهدا هنوز هم هست، شاید من و شما ندانیم ولی دشمن می‌داند که تک تک افراد حاضر در این جلسه می‌توانند مانند شهدای دفاع مقدس و یکی از آن‌ها باشند.

احمدیان مطرح کرد: در جبهه‌ها خداوند فقط یک بهانه می‌خواست که چیزی را به شما بدهد، فقط کافی بود شما کمی خوب باشید و از خدا حاجتی را بخواهید و اگر محمد احمدیان‌ها امروز دل‌تنگ‌اند به خاطر این چیزهاست.

وی با اشاره به اینکه افرادی که در جنگ حاضر شدند ابتدا معرکه را شناختند، سپس ایستادند و زیباترین جلوه‌ها را ترسیم کردند، اظهار داشت: چیزی که جغرافیای انسانیت را تشکیل داد جنگ نبود، جنگ مخرب انسانیت است و همه این را می‌دانیم، آن چیزی که قشنگ بود اخلاق و گذشت رزمندگان حتی در برابر دشمن بود.

این رزمنده و راوی دفاع مقدس با اشاره به گوشه‌ای از وصیت‌نامه شهید علی محمدی، بیان داشت: در این وصیت‌نامه می‌خوانیم که «اما تو ای برادر عراقی! اگر چه تو مأموری و قاتل جان من، اما من تو را برادر خود میدانم. از تو خواهم گذشت؛ اگر خدا اجازه دهد، اول کسی را که شفاعت کنم، تو هستی. آماده باش و غمی به دل راه مده، وحشتی نداشته باش؛ سینه من آماده است.»، همین وصیت‌نامه خیلی از عراقی‌ها را زمین زد.

احمدیان ادامه داد: در بیت‌المقدس ۱۹ هزار عراقی توسط شهید حسین خرازی اسیر شدند، چون این شهید بزرگوار به فرمانده عراقی گفت من می‌توانم شما را بکشم ولی برای کشتن شما نیامده‌ام، بعد از اینکه این فرمانده بین نیروهای خود رفت عراقی‌ها دسته دسته به سمت نیروهای ایرانی آمدند، چرا که فهمیدند رزمندگان ایرانی در مکتب امام حسین(ع) بزرگ‌شده‌اند.

وی با ذکر خاطره‌ای از دل‌رحمی رزمندگان در برابر دشمن و استفاده دشمن از همین فرصت برای ضربه زدن، تأکید کرد: در هر کجای جنگ که دست بگذاری باید درس بگیری، دشمن هیچ‌گاه قابل اعتماد نیست، این‌ها آمده‌اند ریشه انسانیت را بزنند، اگر برایش دل بسوزانی شما را می‌کشد.

این رزمنده و راوی دفاع مقدس افزود: چیزی که به نظر من باید به آن پرداخته شود این جلوه جنگ است، آن چیزی که ما را به مکتب شهدا می‌آورد این منش است، وگرنه جنگ چیزی نیست که جذابیت داشته باشد و شما هنرمندان وظیفه دارید که این جغرافیای انسانیت را به بهترین شکل ترسیم کنید، این چیزی است که نباید فراموش شود.

احمدیان بیان داشت: اصفهان در عرصه دفاع مقدس به‌ گونه‌ای عمل کرد که دنیا نام اصفهان را شنید و نمره قبولی گرفتیم، اما بعد از جنگ در حوزه دفاع مقدس خوب عمل نکردیم، در این عرصه نیاز به یک ردانی، خرازی، همت یا کاظمی داریم که بتواند در عرصه فرهنگی  علمداری کند.

وی تأکید کرد: هنوز یک کتاب خوب و زیبا در حوزه دفاع مقدس در اصفهان نوشته نشده و هنوز نتوانسته‌ایم در طنز دفاع مقدس یک اثر فاخر در استان اصفهان تولید کنیم در صورتی که مایه‌های آن به خوبی در اصفهان وجود دارد.

این رزمنده و راوی دفاع مقدس با تأکید بر این سؤال که چرا در این عرصه می‌لنگیم، گفت: باید از متولیان فرهنگی شهر مطالبه کرد، در آینده نزدیک افرادی که فرمانده گردان بودند و این چنین رزمندگانی را پرورش دادند کم کم از بین ما می‌روند یا حافظه‌هایشان یاری نمی‌دهد، شما باید در این عرصه کاری کنید.

احمدیان در ادامه با ذکر خاطره‌ای از جان‌فشانی بی‌نظیر رزمندگان، اذعان کرد: این رزمندگان با تمام وجود پای شرف، دین، ناموس و خاکشان ماندند و شما باید هر طور می‌توانید در این عرصه وارد شوید و به این قصه هر جوری که می‌توانید نگاه کنید.

این رزمنده و راوی دفاع مقدس اظهار کرد: هفته دفاع مقدس یعنی متجلی کردن این هنر که یک مشت جوان از کوچه پس‌ کوچه‌های شهرها رفتند و با هنرمندی بسیار درسی به عالم دادند که هر کس نگاه به این دین و این کشور کند، بداند با یک چشم و یک دست هم پای دینمان می‌ایستیم، این چیزی است که موجب افتخار است.

احمدیان در پایان با ذکر خاطره‌ای از شهید ناصر ابراهیمیان از شهدای اصفهانی، گفت: این شهید بزرگوار در اوج شادابی و طراوت بود، اما در عملیات بدر که دستور عقب‌نشینی دادند و همه به سمت عقب حرکت می‌کردند به سمت عراقی‌ها رفت و یک تنه جلوی ستون زرهی لشگر ۱۰ سپاه سوم عراق را گرفت و بین تانک‌ها رجز می‌خواند و با نارنجک تانک‌ها را می‌زد، وقتی تانک‌ها دوباره حرکت کردند که ناصر افتاد زمین و تانک‌ها از روی او عبور کردند، امروز هم متأسفانه عده‌ای با عملشان از روی شهدا عبور می‌کنند.

به گزارش فارس ظهر امروز اختتامیه فراخوان نخستین مسابقه کشوری طراحی پوستر با محوریت یادمان شهدای والامقام انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مدافعان حرم در تالار سوره حوزه هنری اصفهان و با حضور مسؤولان، هنرمندان، رزمندگان و خانواده شهدا برگزار و از منتخبین این مسابقه تقدیر شد.

منبع: فار

آخرین اخبار