اصفهان بسیج

الگوگیری دانشجویان لبنانی از ساختار بسیج دانشجویی

رئیس بسیج دانشجویی استان اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر دغدغه اصلی، جذب تعداد بیشتر دانشجو برای جبران هزینه‌هاست، گفت: تا هنگامی که دغدغه اصلی مسئولان دانشگاه، موضوعات علمی نباشد فضای دانشگاه‌ها به یک فضای مولّد علمی تبدیل نمی‌شود.

به گزارش اصفهان بسیج به نقل از  خبرگزاری بسیج ، بسیج دانشجویی در دانشگاه‌ها یکی از نهادهایی است که به فرمان امام خمینی(ره) تشکیل شد، تشکلی که در مراحل مختلف پیروزی انقلاب اسلامی و همچنین حرکت رو به جلوی آن نقش مؤثری داشته و همواره به عنوان یکی از تشکل‌های انقلابی در دانشگاه‌ها فعالیت داشته است.

برای آشنایی بیشتر با اهداف و برنامه‌های سازمان بسیج دانشجویی استان اصفهان بر آن شدیم تا به مناسبت ۲ آذر روز تشکیل بسیج دانشجویی به فرمان امام خمینی (ره)، با رضا غفوری رئیس ناحیه بسیج دانشجویی استان اصفهان به صحبت بنشینیم.

دانشجویان استان اصفهان در مراحل مختلف پیروزی انقلاب اسلامی ایفای نقش داشتند، پیرامون رسالت بسیج دانشجویی و هدف از تشکیل آن صحبت کنید.

بسیج دانشجویی تنها تشکلی است که به دستور حضرت امام راحل تشکیل شده و زاییده راهبرد، تفکر و کلام ایشان به عنوان معمار انقلاب اسلامی است، فرمان تشکیل بسیج دانشجویی و طلبه در ۲ آذر سال ۱۳۶۷ صادر شد.

در پیام تاریخی حضرت امام(ره)، رسالت‌ها، اهداف و آرمان‌های بسیج دانشجویی و طلبه به صورت شفاف بیان ‌شد، البته در آن زمان و در دهه ۷۰ که مراکز بسیج دانشجویی در استان‌ها شکل گرفت، شاید خیلی‌ها پیام امام خمینی(ره) را هر چند قبول داشتند اما باور نداشتند شاید خیلی آرمانی بود چراکه امام راحل در این پیام می‌فرمایند: عزیزان بسیجی در دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه، به فکر تشکیل حکومت جهانی اسلام و بسیج جهان اسلام باشند.

بر اساس این نگاه آرمانی و عرفانی حضرت امام(ره) باید تمام کشورهای دنیا دارای تفکر بسیجی شوند و با توجه به شرایط روز شاید این نگاه آرمانی بود، اما با گذشت یکی دو دهه، اتفاقاتی در جهان افتاد چراکه حکومت‌های دیکتاتوری سرنگون شدند و بیداری اسلامی در کشورهای عربی شکل گرفت و روز به روز علت شکل گیری بسیج دانشجویی و فرمان حضرت امام خمینی(ره) شفاف تر ‌شد.

بسیج دانشجویی در استان اصفهان از چه زمانی فعالیت خود را آغاز کرد؟

بسیج دانشجویی استان اصفهان از سال‌های ۱۳۷۴ و ۱۳۷۵ در دانشگاه‌های استان تشکیل شد و در حال حاضر در بیش از ۱۴۰ مرکز دانشگاهی، دفتر بسیج دانشجویی فعال است و برنامه‌های سازمان بسیج دانشجویی در آن دنبال می‌شود، در استان اصفهان بیش از ۱۵۰ مرکز دانشگاهی وجود دارد که با توجه به تعداد دانشجویان برخی از مراکز، امکان تأسیس دفتر بسیج دانشجویی وجود ندارد.

الگوگیری دانشجویان لبنانی از ساختار بسیج دانشجویی

۲ سال گذشته، اتوبوسی از دانشجویان دانشگاه بیروت وارد ایران شد و قرار بود که با حضور در استان‌‌های مختلف با فعالیت‌های فرهنگی و سیاسی تشکل‌ها به ویژه بسیج دانشجویی آشنا شوند و بسیج دانشجویی استان اصفهان به مدت ۲ روز، میزبان این گروه بودیم، دانشجویان لبنانی از دانشگاه‌های مرکز استان بازدید کردند و با ساختار تشکل‌های دانشجویی آشنا شدند تا با الگوگیری از این تشکل‌ها، این مدل را در کشورهای خود پیاده کنند.

اربعین حسینی، فرصتی برای ارتباط دانشجویان ایرانی و خارجی

آیا برای الگودهی به دانشجویان سایر کشورها، از ظرفیت اربعین استفاده می‌کنید؟

نخستین اقدامی که در این رابطه انجام شده این است که ۲ سال پیش، نخستین ارتباط گیری با دانشجویان عراقی به صورت محدود انجام شد البته به دلیل عدم شناخت و تعامل زبانی کافی، این ارتباط محدود بود. در حال حاضر تعدادی دانشجوی لبنانی، سوری و یمنی در دانشگاه اصفهان و علوم پزشکی اصفهان مشغول تحصیل هستند و بسیج دانشجویی به صورت کاملاً خودجوش توسط بچه‌های دانشگاه ارتباط لازم صورت گرفته است.

از سوی دیگر با توجه به اینکه رژیم آل سعود اجازه نداد تا شیعیان ایران در مراسم حج ابراهیمی شرکت کنند، مراسم برائت از مشرکان توسط بسیج دانشجویی به صورت رسمی در بین الحرمین کربلا برگزار شد که ۳ دستگاه اتوبوس از دانشجویان دانشگاه‌های استان اصفهان به مناسب دعای عرفه به کربلا اعزام شدند و یکی از دانشجویان اصفهانی در مراسم برائت از مشرکان سخنرانی کرد، در حقیقت در این مراسم نخستین ارتباط گیری با دانشجویان خارج از کشور انجام شد؛ دانشجویان عراقی نیز استقبال خوبی داشتند، البته این نکته را بگویم که نگاه دانشجویان خارجی به دانشگاه‌های کشور نگاه مثبتی است.

هر چند بعضی از دانشجویان ایرانی تصور می‌کنند که همه دانشگاه‌های اروپایی، سطح بالایی از نظر علمی دارند، نگاه دانشجویان منطقه به دانشجویان ایرانی نگاه خوبی است و دانشجویان ایران را دانشجویانی با سواد محسوب می‌کنند، همچنین در پیاده روی ویژه مراسم اربعین حسینی برای امسال از مسیر نجف تا کربلا قرار است در بعضی از موکب‌ها تعامل بین دانشجویان اصفهانی و دانشجویان خارجی برقرار شود.

برگزاری کنگره شهدای دانشجو در دانشگاه صنعتی اصفهان

با توجه به اینکه استان اصفهان شهدای شاخص دانشجو همانند شهید حسن غازی دارد که در رشته داروسازی تحصیل کرده بود، آیا اقدامی برای الگوسازی شهدای دانشجو برای دانشجویان امروز انجام شده است؟

البته صادقانه باید بگویم که در خور شأن شهدا هیچ کاری انجام نداده‌ایم، البته جلسات متعددی برای معرفی شهدای دانشجو به نسل جدید به ویژه دانشجویان گرفته شده و گنجینه شهدا در حال تهیه است.

شاید برای دانشجوی امروزی، شهید حاج حسین خرازی خیلی قابل لمس نباشد هر چند که خیلی‌ها بر سر مزار ایشان رفته و بهره معنوی می‌گیرند اما شاید دانشجویان نتوانند ارتباطی با شهدای دانشجو برقرار کنند، این خیلی مهم است که به یک دانشجو گفته شود: این کلاس همان کلاسی است که شهید نیلفروش زاده نشسته و تحصیل کرده و رشته‌اش همان رشته‌ای است که تو در حال تحصیل هستی، او کارهای مختلفی را انجام داده است، این اتفاق کلید نخورده اما در حال کار هستیم.

در گذشته، منبع خاصی برای معرفی شهدای دانشجو جمع آوری نشده بود و تنها به تعدادی عکس، وصیت نامه و وسایل شخصی شهید اکتفا شده بود، حتی خاطرات شهدای دانشجو به صورت هدف‌مند و موضوعی تدوین نشده بود، به همین دلیل از ۲ سال پیش تاکنون تعدادی از دانشجویان چه بسیجی و چه غیربسیجی به عنوان خادم‌الشهدا به دنبال جمع‌آوری گنجینه شهدا هستند که دبیری این کار با بسیج دانشجویی استان اصفهان است البته رؤسای دانشگاه‌ها نیز حمایت می‌کنند.

پیوند دانشجویان امروز با دانشجویان دوران دفاع مقدس

آیا بسیج دانشجویی برای معرفی شهدای دانشجو از ظرفیت برگزاری یادواره‌ها و کنگره شهدای دانشجوی استان اصفهان بهره‌گیری دارد؟

کنگره شهدای دانشجوی استان اصفهان با این نگاه که دانشجوی دانشگاه صنعتی در زمان جنگ تحمیلی به عنوان نخبه علمی چه کارهایی را انجام داده است، امسال در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار می‌شود، برای مثال به دنبال این هستیم که دانشجویان امروز دانشگاه صنعتی دریابند که پل غدیر که در دوران دفاع مقدس با تکنولوژی خاص و ویژه ساخته شد، فرآیند طراحی، ساخت و اجرای آن به چه شکل بوده و کدام یک از دانشجویان دانشگاه صنعتی در مراحل اجرای آن دخالت داشتند، قصد داریم پیوندی میان دانشجویان امروز و دوران دفاع مقدس ایجاد کنیم و شاید بتوان اینگونه نتیجه گرفت که شأن مردم ایران این خودروی ملی نیست، دانشجوی سال ۱۳۶۲ توانست پلی با تکنولوژی بالا بسازد و دشمنان را انگشت به دهان کرد، قطعاً دانشجوی دانشگاه صنعتی خودرویی با کیفیت تر می‌تواند طراحی کند.

چقدر بر روی تولید آثار و شناساندن شهدای دانشجو کار شده است؟

یادواره شهدای گمنام، مدافع حرم و شهدای دانشگاه، در هر یک از دانشگاه‌ها در طول سال برگزار می‌شود و یک سری برنامه‌های فرهنگی برای ارتباط و انس با شهدا و الگوگیری از آنان در نظر گرفته می‌شود اما هدف از برگزاری کنگره شهدا این است که شهدا به معنای واقعی به دانشجویان معرفی شود.

ممکن است در برگزاری یادواره شهدا، افرادی که وظیفه برگزاری یادواره را بر عهده دارند، خود از محتوای یادواره استفاده نکنند، اما در کنگره شهدا قرار است به مدت چند روز، خروجی و دستاوردهای یادواره‌ها و فعالیت‌های انجام شده در کنگره به نمایش گذاشته شود.

برای برگزاری کنگره شهدای دانشجو بیش از یک سال فعالیت شده و دبیرخانه کنگره شهدا، پژوهشکده شهید اعتباری دانشگاه صنعتی و معاونت فرهنگی دانشگاه‌های صنعتی، اصفهان، علوم پزشکی، هنر و آزاد برای برگزاری آن فعالیت دارند، البته کارهای تحقیقاتی به صورت علمی توسط پژوهشکده شهید اعتباری دانشگاه صنعتی در حال انجام است.

در حال حاضر بیش از ۲۰۰ دانشجو برای تولید محتوا کنگره و مباحث تحقیقاتی در حال کار هستند و با روش کار شهدا آشنا می‌شوند، البته در اجرای کار به این نتیجه رسیده‌ایم که هیئت علمی دانشگاه صنعتی باید بر این موضوع که ارتباط اساتید با دانشجویان در دوران دفاع مقدس چگونه بود کار شود، در حال حاضر این ارتباط الان قطع شده، به نظر بنده در یادواره‌ شهدا، نقش اساتید و رؤسای دانشگاه‌ها یا سخنرانی است یا نهایتاً ردیف نخست بنشینند که قرار شد اعضاء هیئت علمی دانشگاه صنعتی در قالب تخصصی به نقش هیئت علمی دانشگاه صنعتی بپردازند.

این برنامه، نخستین کنگره شهدای دانشجوی استان اصفهان است؟

نه، سومین سال برگزاری این کنگره است البته برگزاری این کنگره در کشور سابقه ندارد و قرار است امسال، دومین کنگره شهدای دانشجوی کشور برگزار شود، سال نخست کنگره شهدای دانشجو با هدف تولید محتوا و ساخت مستند و چاپ کتاب و سال دوم با هدف وحدت و محور تشکل‌های دانشجویی به صورت مخاطب محور برگزار شد، امسال نیز با پیگیری اهداف سال قبل، برگزاری کنگره شهدای دانشجو، محصول محور می‌شود و توانمندی‌های دانشجوی دهه ۵۰ و ۶۰ با دانشجویی دهه ۷۰ و رسیدن به اعتماد به نفس واقعی و توجه به توان درونی برگزار می‌شود.

حلقه‌های صالحین چند سالی است که در اقشار مختلف بسیج تشکیل می‌شود، این حلقه‌های در بسیج دانشجویی چگونه و در مورد چه موضوعاتی تشکیل می‌شود؟

حلقه‌های تربیتی صالحین با شکل شمایل دانشجویی و متناسب با شرایط دانشگاه‌ها تشکیل می‌شود، دانشجویان دور یکدیگر با هدف ایجاد ارتباط و دوستی در محل کلاس، دانشگاه و یا محل‌هایی تفریحی همچون کوه برگزار می‌شود.

موضوعات و محورهای مورد بحث در این حلقه‌های صرفاً ابلاغی نیست بلکه حلقه‌ها در هر دانشگاه با شرایطی که دارد در موضوعات مختلفی تشکیل می‌شود، البته محورهای محبت و تبعیت از امام حاضر، دشمن شناسی، کارگاه‌های مهارتی، تشکیلاتی و ارتقاء تحصیلی از جمله محورهای تشکیل حلقه‌های صالحین است، البته ممکن است درصد موفقیت در حلقه‌ها متفاوت باشد.

چقدر توانستید دانشجویانی که با تفکر متفاوت از تفکر بسیجی هستند، را به این حلقه‌ها جذب کنید؟

علتی که موضوع مهارتی و ارتقاء تحصیلی برای حلقه‌های صالحین در نظر گرفته شده این است که دانشجویان با تفکرات متفاوت، جذب شوند البته جذب آنان به روش ارتباط گیری و تعامل سرگروه‌ها بستگی دارد، میزان جذب در در سطح دانشگاه نمره خوبی را به خود اختصاص نمی‌دهد اما این موضوع در خوابگاه به واسطه اوقات فراغت دانشجویان، نمره خوبی دارد.

همکاری رؤسای دانشگاه‌ها با بسیج دانشجویی

همکاری رؤسای دانشگاه‌ها با بسیج دانشجویی و نگاه آنان به فعالیت‌های بسیج چگونه است؟ آیا دانشگاه‌ها ردیف بودجه خاصی برای بسیج دارند؟

بسیج دانشجویی برنامه‌های فرهنگی را در دانشگاه‌ها برگزار می‌کند، البته بسیاری از این برنامه‌ها به عهده دانشگاه‌ها است و اجرای این برنامه‌ها در ردیف برنامه‌های فرهنگی قرار دارد همانند برگزاری اردوهای راهیان نور که در دولت‌های مختلف با ذائقه متفاوت کمرنگ و پررنگ شده اما هیچگاه حذف نشده است. از سوی دیگر اگر رئیس دانشگاه یک مدیر اجرایی قوی باشد و قصد داشته باشد فضای فرهنگی دانشگاه فضای خوبی باشد قطعاً کمک می‌کند تا برنامه‌های بسیج دانشجویی به خوبی انجام شود معمولاً رؤسای دانشگاه‌ها همکاری دارند.

قرارگاه شهید علم الهدی به واسطه تعامل و همکاری بسیج دانشجویی با دانشگاه‌ها در تهران به ریاست وزیر علوم و جانشینی سردار فضلی جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین و به دبیری سازمان بسیج دانشجویی تشکیل شده، این قرارگاه، اعزام راهیان نور و برنامه‌های فرهنگی دانشگاه‌ها و اخیراً زیارت عتبات و ارتباطات گیری با دانشجویان جهان اسلام را دنبال می‌کند.

این قرارگاه در استان به ریاست رئیس دانشگاه اصفهان به عنوان دانشگاه مادر استان اصفهان و دبیری بسیج دانشجویی استان تشکیل شده و حمایت کلامی خوبی صورت گرفته، حتی مطرح شده که برنامه‌های فرهنگی بسیج دانشجویی می‌تواند دغدغه یک ترم رؤسای دانشگاه‌ها را برطرف کند و قرار است که در برگزاری اردوهای راهیان نور دانشجویی از توان دانشگاه‌ها استفاده شود.

آخرین اخبار