اصفهان بسیج
فرمانده سپاه شهرضا:

اجرای طرح “به‌سوی نور” در راستای مبارزه با مواد مخدر در شهرضا

فرمانده سپاه شهرضا با اشاره به اجرای طرح “به‌سوی نور” در یکی از روستاهای شهرستان شهرضا در راستای پاکسازی این روستا از مواد مخدر و اعتیاد افراد، گفت: تقویت معنویت در کاهش گرایش به مواد افیونی و روان‌گردان‌ها موثر است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه صاحب الزمان(عج) استان اصفهان، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرضا شامگاه سه‌شنبه در جلسه این شورا با بیان اینکه یکی از دلایل افزایش اعتیاد در سال‌های آینده بی‌دینی است، اظهارداشت: گسترش آموزه‌های دینی و اخلاقی در خانواده، فرزندان را در جامعه در مقابل انواع آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد به مصرف مواد مخدر، مصون می‌کند.

محمدرضا انصاریپور با بیان اینکه به دستگاه‌ها و دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی شهرضا ابلاغ کرده‌ایم که اولویت‌های پژوهشی را در شهرستان اعلام کنند، افزود: نقش باورها و سنت‌های غلط در گرایش جوانان به اعتیاد و نقش توصیه‌های دارویی در گرایش به اعتیاد اولویت‌هایی است که باید به ستاد مبارزه با موادمخدر کشور ارسال شود.

وی با اشاره به انعقاد تفاهم نامه سه جانبه شورای مبارزه با مواد مخدر استان و شهرستان و دانشگاه آزاد شهرضا، گفت: با توجه به اهمیت پیشگیری از درگیر شدن جوامع با عوامل انحطاط و از جمله آثار سوء موادمخدر و روان گردان‌ها و با توجه به ظرفیت بالای مراکز علمی و دانشگاهی در زمینه شناخت دقیق علمی حوزه پیشگیری و کنترل مواد مخدر و با هدف اتخاذ سیاست‌ها، این تفاهم نامه تنظیم منعقد می‌شود.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرضا بیان کرد: انجام همکاری‌های اجرایی، علمی، آموزشی، فرهنگی و پژوهشی در زمینه‌های مرتبط با اهداف و برنامه‌های دو طرف موضوع تفاهم نامه است.

وی با بیان اینکه مدت اجرای این تفاهم نامه از ۵ دی ماه ۹۵ تا ۵ دی ماه ۹۷ است، افزود: اتخاذ تمهیدات مناسب در راستای بهره گیری از ظرفیت‌های موجود علمی، تحقیقاتی و تشکل‌های دانشجویی در راستای اجرای برنامه‌های مصوب ستاد در عرصه‌های پیشگیری، اطلاع رسانی، درمان اعتیاد، توانمندسازی و کاهش آسیب‌های ناشی از اعتیاد در بیین دانشجویان از زمینه‌های همکاری مشترک است.

انصاریپور با اشاره به لزوم تشکیل بانک اطلاعات در عرصه پیشگیری، گفت: دانشگاه آزاد برگزاری همایش‌های علمی، تخصصی مورد نیاز شورا را در برنامه‌های سالانه خود باید قرار دهد.

اجرای طرح به سوی نور در راستای مبارزه با مواد مخدر در شهرضا

فرمانده سپاه شهرضا با اشاره به اجرای طرح به سوی نور در یکی از روستاهای شهرستان در راستای پاکسازی این روستا از مواد مخدر و اعتیاد افراد، گفت: تاکنون برای اجرای این طرح ۴۰ جلسه برگزار شده است.

سرهنگ جواد داستانی با اشاره به اقدامات ادارات شهرستان در راستای اجرای این طرح در روستا، بیان کرد: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌ عنوان یکی از متولیان این طرح وظیفه اجرای برنامه‌های فرهنگی هنری در سطح روستای، تجهیز کتابخانه و کانون‌های مساجد روستا، اکران فیلم‌های سینمایی با تخفیف ویژه برای اهالی روستا و شناسایی افراد فرهنگی روستا برای تقویت امور فرهنگی روستا دارد.

وی با اشاره به نقش تعیین‌ کننده معنویت در کاهش گرایش به مواد افیونی و روان‌گردان‌ها، اظهارداشت: سازمان تبلیغات در این راستا عهده‌دار معرفی مبلغ دینی ثابت در روستا و پیگیری تکمیل خانه عالم روستا شده است.

فرمانده سپاه شهرضا افزود: در جلسات متعدد با اداره ورزش و جوانان با این اداره بر سر مواردی نظیر تجهیز خانه ورزش و سالن‌های ورزشی روستا به امکانات و وسایل ورزشی، معرفی کارشناس ورزشی به دهیاری روستا برای آموزش‌های لازم در رشته‌های مختلف ورزشی و هدایت هیئت‌های ورزشی به روستا به‌ صورت هدفمند برای اجرای برنامه‌ها و مسابقات به توافق رسیدیم.

وی با اشاره به راه‌اندازی مرکز مشاوره و روان‌درمانی در روستا، تصریح کرد: تجهیز خانه سلامت روستا، درمان بیماران ام ام تی به‌ شرط تأمین یارانه و اعزام تیم‌های پزشکی اردوهای جهادی بسیج جامعه پزشکی نیز بر عهده شبکه بهداشت شهرضا است.

داستانی با اشاره به اقدامات مصوب شده در راستای اجتماعی کردن مبارزه با اعتیاد در سطح این روستا، تصریح کرد: در این راستا، کلاس‌های آموزش مهارت‌های زندگی با محوریت گروه سلامت آینه روان شهرضا و نیز نمایشگاه‌هایی در راستای پیشگیری از اعتیاد به‌ صورت فصلی با توزیع پک فرهنگی انجام می‌شود.

وی افزود: شهرداری شهرضا نیز تابلوهایی با موضوعات آسیب‌های مواد مخدر در سطح روستا نصب می‌کند و متعهد به اعزام مربیان فرهنگسرا در روستا برای اجرای برنامه‌های فرهنگی شده است.

فرمانده سپاه شهرضا با اشاره به تهیه بانک اطلاعاتی از خرده فروشان مواد مخدر توسط نیروی انتظامی، تصریح کرد: در راستای ایجاد اشتغال در روستا بسیج تسهیلات اقتصاد مقاومتی برای کشت زعفران و پرورش بلدرچین به افراد متقاضی در روستا پرداخت کرده است.

وی با اشاره به عدم وجود قانون مناسب در برخورد جدی با توزیع کنندگان مواد، گفت: آزادی معتادان خطرناک تهدیدی برای مجریان اجرای طرح در روستا شده است.

رویکرد دستگاه قضایی بازگشت به جامعه و اصلاح فرد است

جانشین فرمانده انتظامی شهرضا در ادامه جلسه، گفت: نخستین کسانی که با اجرای طرح های مبارزه با مواد مخدر و در برخورد با معتادان و موادفروشان سود می‌برند نیروی انتظامی است.

سرگرد اسماعیل پریشانی بیان کرد: مجرمی که دستگیر و به دستگاه قضا سپرده می شود براساس قانون و بسته به نوع جرم، دفعات تکرار آن با او برخورد می شود.

وی با بیان اینکه رویکرد دستگاه قضایی بازگشت به جامعه و اصلاح فرد است، افزود: دادگستری در برخورد با موادفروشان و معتادان همکاری خوبی را با نیروی انتظامی انجام داده است و در این راستا دهیاری و شورای روستا در معرفی موادفروشان باید با نیروی انتظامی همکاری کنند.

کشف ۴۷ درصد از مواد مخدر و کالای قاچاق استان در شهرضا

فرماندار شهرضا در ادامه جلسه با اشاره به ارائه یکی از طرح‌های مبارزه با مواد مخدر در این شهرستان تحت عنوان «به‌سوی نور» از طرح ناحیه مقاومت بسیج سپاه شهرضا، گفت: بسیج بدنه اصلی جامعه و یکی از ارکان اصلی در مبارزه با آسیب‌های اجتماعی است، بنابراین باید از توان و استعداد بسیج در تمامی زمینه‌ها استفاده شود.

محسن گلابی با اشاره به اینکه کار در شهرضا انجام می‌شود اما سرعت آن پایین است، افزود: نخستین شهرستان در استان هستیم که تعداد جلسات شورای مبارزه با موادمخدر از همه شهرستان‌ها بیشتر برگزار شده است.

وی با تأکید بر اینکه تمام دستگاه‌های شهرستان باید در زمینه مبارزه با موادمخدر همکاری کنند، افزود: طرح به سوی نور طرح بسیار خوبی است که باید ادارات در راستای وظایف خود با سپاه همکاری کنند.

فرماندار شهرضا با بیان اینکه نوع موادمخدر در حال تغییر است، بیان کرد: با بروز شدن تکنولوژی موادمخدر هم تغییر می‌کند و به چند دسته تقسیم می‌شود.

وی با بیان اینکه ۴۷ درصد از مواد مخدر و کالای قاچاق استان در ایست و بازرسی شهید امامی شهرضا کشف می‌شود، اظهارداشت: تاپایان این ماه تمام قلیان‌ها از سطح قهوه‌خانه‌ها جمع آوری می شود و نتایج نشان دهنده کاهش میل افراد به قلیان کشیدن است.

 

آخرین اخبار