اصفهان بسیج
کارشناس بسیج امیدان سازمان بسیج دانش آموزی استان اصفهان:

امضای سند ۲۰۳۰ و اجرای بی‌سر و صدای آن قطعاً مجاز نیست

این سند و امثال آن، مواردی نیستند که جمهوری اسلامی ایران تسلیم آنها شود، و امضای این سند و اجرای بی‌سر و صدای آن قطعاً مجاز نیست و به دستگاه‌های مسئول نیز اعلام شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه صاحب الزمان (عج) استان اصفهان، محمد حسن زمانی کارشناس بسیج امیدان سازمان بسیج دانش آموزی استان اصفهان در گفتگو با خبرنگار اصفهان بیست به حساسیت موجود در زمینه سند ۲۰۳۰ نظرات خود را اعلام کرد.

حساسیت موجود در زمینه سند ۲۰۳۰ چگونه به وجود آمده است ؟

«آموزش برای همه» طی سال‌های ۲۰۰۰الی ۲۰۱۵ در جمهوری اسلامی ایران مطرح شد و کشور ما به دلیل دستاوردهای موفقی که در ارتباط با برخی شاخص‌های آن داشت، مورد قدردانی قرار گرفت. امّا آنچه نگرانی بسیاری از متخصصان و کارشناسان حوزه تعلیم و تعلم را بیشتر میکند تعامل با مجموعه های بین المللی نیست بلکه ، نحوه برخود دولت یازدهم با مواردی است که به نوعی لبخند دولت های غربی را به همراه خواهد داشت.

مثلاً پیش‌نویس اولیه «چارچوب اقدام آموزش ۲۰۳۰» در اجلاس مجمع جهانی آموزش که از تاریخ ۱۹ الی ۲۲ مه ‌۲۰۱۵ (۳۰ اردیبهشت لغایت ۲ خرداد ۱۳۹۴) در اینچئون کره جنوبی برگزار شد، ارائه شد. در این اجلاس علی اصغر فانی، وزیر وقت آموزش و پرورش، در رأس هیأتی شامل نمایندگان دستگاه‌های مختلف از جمله کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و وزارت امور خارجه شرکت داشتند امّا ابهامات ایجاد شده این است که چرا در ادامه مطالعات این سند نهادهای مهم ملّی از پروژه تایید یا رد سند حذف شده و سند به صورت پنهانی مورد تایید قرار می گیرد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی دردیدارفرهنگیان به موضوع پذیرش سند ۲۰۳۰ سازمان ملل و یونسکو از جانب دولت اشاره کردند و با انتقاد شدید از این موضوع گفتند: این سند و امثال آن، مواردی نیستند که جمهوری اسلامی ایران تسلیم آنها شود، و امضای این سند و اجرای بی‌سر و صدای آن قطعاً مجاز نیست و به دستگاه‌های مسئول نیز اعلام شده است.

در واقع اولین نگرانی از سند مزبور نحوه برخورد دولت با موضوع و چگونگی برخورد با مسائل بین المللی است.

به نظر شما آیا حساسیت های موجود در مورد این سند سیاسی و یا صرفاً مذهبی است ؟

اصلا این طور نیست. شاید بعضی از این ضعف استفاده سیاسی کرده باشند یا نه امّا آنچه مهم است اینکه اساس ورود و قانون گذاری یک سازمان خارجی برای کشوری که پیشینه ای به بلندای تاریخ و فرهنگی ایران اسلامی دارد امری سخیف و غیر قابل عبور است. فی الواقع در اینکه سیاستهای قدرتهای غربی به صورت مستقیم و غیر مستقیم سعی در استحاله فرهنگ کشورهای دیگر دارد هیچ جای شک و تردیدی نیست امّا آنچه قبل از آن موجب نگرانی دلسوزان فرهنگی کشور شده است این است که تعاملات فرهنگی با سازمان های بین المللی جای خود را به اطاعت و پیروری کور کورانه از مجموعه های معمول الحال خارجی بدهد.

اجازه بدهید حساسیت موضوع را از زبان صریح دیده بان نظام مقدس اسلامی بیان کنم. مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه‌ای (مد ظله) در این باره تأکید کردند: به چه مناسبت یک مجموعه به اصطلاح بین‌المللی که تحت نفوذ قدرتهای بزرگ نیز قرار دارد، به خود حق می‌دهد که برای ملت‌هایی با تاریخ و فرهنگ و تمدن گوناگون، تکلیف معین کند.

به این نکته ، سابقه طول و دراز یونسکو در بازی کردن در زمین استکبار جهانی را اضافه کنید . در واقع یونسکو به عنوان زیر مجموعه سازمانی که همه آب و نان خود را از آمریکا و کشورهای استکباری دریافت می کند به طور قطع نمی تواند بر خلاف نظرات و دستورکار این کشور ها حرکت کند ،چنانکه بان کی مون به طور صریح پس از حذف نام عربستان از فهرست ناقضان حقوق کودکان اعلام کرد: اگر نام عربستان از این لیست حذف نمی‌شد، بودجه سازمان ملل قطع می‌شد.

با توجه به وجود اسناد بالادستی در زمینه تعلیم و تربیت سند۲۰۳۰ را چگونه ارزیابی میکنید ؟

نظام مقدس اسلامی با در اختیار داشتن فرهیختگان متعدد در زمینه های فرهنگی و تربیتی و تدوین اسناد بالادستی از جمله سند تحول آموزش و پرورش به هیچ عنوان نیازمند مداخلات خارجی در این سطوح نبوده و نیست. در واقع وجود سند تحول بیش از هر چیز مانع از ورود اسناد موازی و گاه متضاد در این عرصه حساس و استراتژیک خواهد بود. مقام معظم رهبری در ادامه تحلیل امضای بیانیه آموزش ۲۰۳۰ میفرمایند: اگر چنانچه با اصل کار نمی‌توانید مخالفت کنید، صراحتاً اعلام کنید که جمهوری اسلامی ایران در زمینه آموزش و پرورش، دارای اسناد بالادستی است و احتیاجی به این سند ندارد.

حال سئوال اینجاست که اصلاً چرا کار باید به اینجا بکشد و چرا برای امضا و رد چنین سندی که به صراحت می توان عبور از خط قرمزهای عرفی و شرعی را در آن دید حتماً باید شخص مقام معظم رهبری ورود داشته باشند. نگرانی و شاید بهت کارشناسان فرهنگی کشور در این زمینه نتیجه همین مسامحه گری و عدم دقّت و زکاوت مدیران خواهد بود.

آخرین اخبار