اصفهان بسیج

راهبرد اقتدار و امنیت فراگیر

آنچه تا کنون که عامل بازدارنده دسیسه های دشمنان و در راس آن آمریکای جنایتکار بوده و توازن قوا را فراهم نموده است ، نه دیپلماسی و نه حقوق بین الملل بوده بلکه قدرت بالای بازدارندگی و اقتدار درون زای ملی و همه جانبه انقلاب اسلامی بوده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه صاحب الزمان (عج)، امروزه کشور ها به عنوان بازیگران حوزه روابط بین الملل دارای درجه ای نسبی از اقتدار و قدرت ملی بوده که ضمن تاثیر گذاری ، متاثر از محیط پیرامون خود نیز می باشند و از انجا که نظام حاکم بر روابط بین الملل بر پایه واقع گرایی شکل یافته و تجزیه و تحلیل میگردد ، بسیاری از نظریه پردازان ، کسب میزانی از قدرت و اقتدار را عامل مهم رفتار دولتها به مثابه حاکمیت می دانند.

 

بر این اساس، هابز مدعی است (( انسان گرگ انسان است)) و در صحنه بین المللی کشور ها دوران طبیعی منازعه دائم و جنگ همه علیه همه را طی می نمایند.

 

با این حال و در جهانی که اخلاق ، کرامت انسانی و حقوق بشر فقط در مانور های سیاسی و تبلیغی دولتمردان جای دارد به ناچار می باید در تحصیل ، حفظ، ازدیاد و انباشت قدرت به جهت تامین امنیت و منافع ملی اقدام نمود، زیرا فقدان قدرت و اقتدار ، یک کشور را در داخل ناتوان از برخورد باچالشهایی که شاید منشاء آن خارجی باشد(فتنه ۸۸) و عرصه روابط بین الملل منفعل ، مجبور و وادار به اطاعت می سازد ، آنگاه می باید به همه خواسته های نامشروع قدرت های برتر تن داد و در این شرایط همه استقلال یک کشور با چالش جدی مواجهه خواهد شد ، لکن در جهت کسب قدرت تنها راه مطمئن و پایدار، اتکا و اقدام در تولید اقتدار بومی و ملی درون زا است که مبتنی بر ایجاد باورهای مشترک درونی است.

 

با پیروزی انقلاب اسلامی ایران که به باور ما یک معجزه بزرگ الهی در جزیره ثبات مورد نظر غرب و باالخص آمریکا بود ، چرخشی اساسی در منابع اقتدار و قدرت بوجود آمد.

 

در دوران طاغوت نوعی وابستگی همه جانبه به آمریکا ایجاد گردیده و قدرت پوشالی ناشی از اطاعت از آمریکا بوجود آورده بود اما بعد از انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) با تکیه بر قدرت لایزال الهی با باور پذیری ملت بزرگ ایران حماسه ای جاودانه از اقتدار و قدرت که نمونه ای از آن با تشکیل بسیج مستضعفین در دفاع مقدس تبلور یافت ایجاد نمود و پس از ایشان، رهبری معظم و هوشمند انقلاب اسلامی ، حضرت آیت الله الامام خامنه ای با شناخت و درک بسیار دقیق از شرایط کشور ، محیط پیرامونی و جهانی و بر پایه اعتماد بر توان ملی و بومی ایرانی، عناصر سخت افزاری و نرم افزاری قدرت ملی باز تعریف گردید که در نتیجه علی رغم افزایش تهدیدات سیاسی ، اقتصادی ، نظامی ، فرهنگی و … ، نقشه شوم دشمنان در آسیب مختل کننده به انقلاب اسلامی ناکام مانده است که این مهم با تقدیم هزاران شهید گرانقدر و وحدت ملت در اطاعت از ولایت فقیه حاصل گردیده است.

 

لذا آنچه تا کنون که عامل بازدارنده دسیسه های دشمنان و در راس آن آمریکای جنایتکار بوده و توازن قوا را فراهم نموده است ، نه دیپلماسی و نه حقوق بین الملل بوده بلکه قدرت بالای بازدارندگی و اقتدار درون زای ملی و همه جانبه انقلاب اسلامی بوده است.

 

بنابراین شاید امروزه به نظر برسد با وجود سازمانهای بین المللی نظیر سازمان ملل متحد، شورای امنیت و سایر سازمانها که خود مولود دوران بحران جنگ جهانی اول و دوم بوده اند و ماهیت و وظیفه آنها حفظ صلح و امنیت جهانی میباشد ، دیگر نیازی به ازدیاد و انباشت قدرت ملی کشورها نباشد اما واقعیت این است که اگر چه ذات و ماموریت اصلی این سازمانها حفظ صلح و امنیت جهانی است لیکن آنها دائماً حال در ایفای نقش برای سلطه قدرتهای بزرگ خصوصاً آمریکا در عرصه بین المللی می باشند .

 

برای مثال از انجایی که آمریکا بیشترین تامین کننده بودجه سازمان ملل و سازمانهای تابعه است چطور می توان انتظار داشت این سازمانها در خدمت صلح و امنیت عمومی باشد؟ در حالی که تاکنون ابزار اعمال قدرت آمریکا و متحدانش بوده است زیرا آمریکا بطور مستمر با بهانه و بزرگنمایی “خطر تروریسم در سطح ملی و بین المللی ” در حال تولید و صدور بحران به منظور تثبیت هژمونی و تداوم سیاستهای امپریالیستی و اقدامات مداخله جویانه خود در راستای جهان تک قطبی و تک اربابی است (تسلط لابی صهیونیستی تولید کنندگان سلاح در آمریکا نظیر مارتین لاکهید،جنرال موتورز ، اربابان وال استریت و … بر نهادهای تصمیم ساز جنگ طلب ایالات متحده از نمونه های بارز سیاست سلطه جویی و مداخله گرایی فزاینده آمریکا است)

 

حال سوال این است: آیا کشوری که قادر به اتخاذ سیاست مستقل نبوده و اقتدار و منابع قدرت لازم در اختیار نداشته باشد، مصون از این سیاست خواهد بود؟پاسخ این است” هیچ کشوری در امان نخواهد بود مگر کسانی که قدرتمند باشند . این عزت ما مدیون خون شهداست.
نویسنده: محمد هادی رستمی-  دبیرخانه شورای قشر بسیج کارمندان شهرستان فریدن

آخرین اخبار